Energy & Cost Savings
EXAMPLE OF ONE MYLAR RHE2750 WHEEL FREE HEATING 8,000 L/S FRESH AIR IN A MELBOURNE INDOOR POOL
ASSUMPTIONSMet. Statistical Data for Melbourne calculated by CSIRO and published by AIRAH.Taking a typical Aquatic Pool in Melbourne with an indoor average Pool Hall temperature 27 C, using the data analysis from the above reference shows that in order to raise ambient air to 27 C requires a total 128,375 kWh per annum per m3/s air flow. Note for any higher Pool Hall temperature savings would be higher.
ENERGY & COST SAVINGS FOR BALANCED FLOW (EQUAL EXHAUST & FRESH AIR) OF 8,000 l/s USING ONE S426RHE2750 2750mm Dia SERIES 426 HIGH PERFORMANCE MYLAR ROTARY HEAT EXCHANGER
PERFORMANCE 83% Heat Recovery at 173 Pa air flow pressure dropESTIMATED ANNUAL ENERGY SAVED1 kWh = 3.6 MJ = 3.6 GJ/1000Energy Saved = 3.6 x 8 x 128,375 x 0.83 GJ 1000 = 3,069 GJNatural gas required to heat air using a conventional boiler and hot water heat exchanger system assuming a 75% overall efficiency for air heating would requireNatural Gas Savings = 3,069/0.75 = 4,092 GJ Natural Gas
ESTIMATED N.G ENERGY COST SAVINGSFor a NG cost of $25/GJ Annual NG Cost Savings is = 4,092 x 25 = $102,300 pa
ELECTRICAL FAN POWER ATTRIBUTED TO RHE FAN USE FLOW x PRESSURE DROP/ FAN EFFICIENCYFRESH AIR SIDE 8.000 x 173/0.95 = 1457 WeEXHAUST AIR SIDE 8.000 x 173/0.95 = 1457 WeTOTAL parasitic power loss = 2.91 kWe Assuming 8,000 h/a operation total fan energy used = 23,309 kWhAssuming a 30c/kWh cost of electricity = 23,309 x 0.30 = $6,993 paThus reducing savings to $102,300 – $6,993 = $95,307 paThis results in a less than 6 months payback on the cost of the Rotary Heat Exchanger excluding installation costs.Maintenance costs for the Mylar wheel is very low and they have a proven long life in aquatic environments.
ANNUAL GREENHOUSE GAS EMISSIONS REDUCTIONRef: Australian Govt Department of Climate ChangeFor Vic NG GGE is 57.3 kg CO2-e/GJ Resulting in 4,092 x 57.3/1000 = 234.5 t CO2-e emission reduction per annum.
For Vic Electricity GGE is 1.31 kg CO2-e/kWhe Resulting in 1.31 x 29,520/1000 = 38.7t CO2-e emission increase per annum.
NET REDUCTION IN GGE = 234.5 - 38.7 = 195.8 t CO2-e emission reduction per annum.
ENERGY & COST SAVINGS FOR BALANCED FLOW (EQUAL EXHAUST & FRESH AIR) OF 8,000 l/s USING ONE S426RHE2750 2750mm Dia SERIES 426 HIGH PERFORMANCE MYLAR ROTARY HEAT EXCHANGER
PERFORMANCE 83% Heat Recovery at 173 Pa air flow pressure dropESTIMATED ANNUAL ENERGY SAVED1 kWh = 3.6 MJ = 3.6 GJ/1000Energy Saved = 3.6 x 8 x 128,375 x 0.83 GJ 1000 = 3,069 GJNatural gas required to heat air using a conventional boiler and hot water heat exchanger system assuming a 75% overall efficiency for air heating would requireNatural Gas Savings = 3,069/0.75 = 4,092 GJ Natural Gas
ESTIMATED N.G ENERGY COST SAVINGSFor a NG cost of $25/GJ Annual NG Cost Savings is = 4,092 x 25 = $102,300 pa
ELECTRICAL FAN POWER ATTRIBUTED TO RHE FAN USE FLOW x PRESSURE DROP/ FAN EFFICIENCYFRESH AIR SIDE 8.000 x 173/0.95 = 1457 WeEXHAUST AIR SIDE 8.000 x 173/0.95 = 1457 WeTOTAL parasitic power loss = 2.91 kWe Assuming 8,000 h/a operation total fan energy used = 23,309 kWhAssuming a 30c/kWh cost of electricity = 23,309 x 0.30 = $6,993 paThus reducing savings to $102,300 – $6,993 = $95,307 paThis results in a less than 6 months payback on the cost of the Rotary Heat Exchanger excluding installation costs.Maintenance costs for the Mylar wheel is very low and they have a proven long life in aquatic environments.
ANNUAL GREENHOUSE GAS EMISSIONS REDUCTIONRef: Australian Govt Department of Climate ChangeFor Vic NG GGE is 57.3 kg CO2-e/GJ Resulting in 4,092 x 57.3/1000 = 234.5 t CO2-e emission reduction per annum.
For Vic Electricity GGE is 1.31 kg CO2-e/kWhe Resulting in 1.31 x 29,520/1000 = 38.7t CO2-e emission increase per annum.
NET REDUCTION IN GGE = 234.5 - 38.7 = 195.8 t CO2-e emission reduction per annum.
UNIQUE AUSTRALIAN MYLAR WHEELSLESS THAN 12 MONTHS EHERGY SAVINGS PAYBACK ACHIEVABLE